Haber Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 17:25
 
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
CHP Silivri İlçe Örgütü tarafından yapılan basın açıklaması ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Pazar günü biten Adalet Yürüyüşü sonrasında yapılan Maltepe Mitingi’ne katılanlara teşekkür edildi.
Siyaset Haberi
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri

25 günde 420 km ile Genel Başkanımız Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU ilk adımları ile başlayan yürüyüşte, ülkemiz de olmayan adalet için yürüyerek, uzun yıllardır görülmedik bir sessiz başkaldırı gerçekleştirmiştir. Tüm bu süreç içersin de bir kez daha toplumun adalete aç olduğu görülmüştür.

Adalet; toplumsal yaşamın, uzlaşmanın, mutluluğun temel faktörlerinden biridir. Aksi durumda adaletsiz yönetim toplum vicdanında derin yaralar açar.

Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi;

‘’Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz, ama cennet gibi bir ülkeyi cehenneme çeviriyoruz.

Neden?

Neden bir arada yaşayamıyoruz?

Neden bir araya gelip konuşamıyoruz?

Neden insanlara zulüm ediyoruz, eziyet çektiriyoruz?..

İnsanlar hapishanelerde

Oysa bu doğa ile birlikte, hep birlikte yaşayabiliriz.

Bir masanın etrafına oturup tartışabiliriz.

Kavga etmenin, gerilim yaratmanın, toplumun germenin bir mantığı yok’’

Genel Başkanımızın bu düşüncelerle başlattığı yürüyüş de ülkemizde adaletin gerçekleşmesini talep etmiştir.

‘ADALET’ bir kavramdır, bunun gerçekleşmesi için somut isteklerin oluşması gerekir;

1.FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI ORTAYA ÇIKARILSIN

15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararlı, onuru duruşu ve halkımızın sokağa çıkarak FETÖ darbe girişimine karşı direnmesi, ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Biz buna “sokağın/halkın 15 Temmuz'u” diyoruz. Ancak bu darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması, iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2.301 gazimiz için FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2.OHAL DERHAL KALDIRILSIN

İktidar tarafından 15 Temmuz darbe girişimi fırsat bilinerek, 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. 20 Temmuz'da OHAL ilan edilmiş ve TBMM'nin yetkileri gasp edilmiştir. Biz buna “sarayın 15 Temmuz'u” diyoruz. Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamaları,

yasama, yargı ve yürütme gücünü tek kişide toplamıştır. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni, evrensel ilkeler uygulanarak yeniden tesis edilmelidir.

3.ADİL YARGILANMA SAĞLANSIN

Yargıyı siyasetin emrine vermek, demokrasiye ihanettir. Dolayısıyla demokrasinin can ve mal güvenliğinin vazgeçilmez kuralı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. Kollektif suç gibi, insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4.OHAL MAĞDURLARININ YARGIYA ERİŞİMİ SAĞLANSIN

Bugün, OHAL uygulamalarıyla, mağdur edilenlerin yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. OHAL mağdurları adeta “sivil ölüme” terk edilmiştir. Mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara, hukuk devletinin gereği olarak son verilmelidir.

5. MASUM AKADEMİSYEN VE KAMU GÖREVLİLERİ GÖREVLERİNE İADE EDİLSİN

20 Temmuz sivil darbesinden, sonra 15 Temmuz darbe girişimiyle veya onun arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif göründüğü, için bütün haklarından yoksun kılınan akademisyenler ve diğer kamu görevlileri, görevlerine iade edilmelidir. Anayasa Mahkemesi'nin içtihatları dikkate alınarak, tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır.

6.GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN

150'nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı, medya üzerindeki tüm baskılara son verilmelidir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

7.TÜRKİYE GAYRİ MEŞRU BİR ANAYASA İLE YÖNETİLEMEZ

OHAL koşullarında, serbest tartışmanın yapılmadığı bir ortamda ve üstelik “ devletin bütün imkanları seferber edilerek” gerçekleştirilen anayasa değişikliği gayri meşrudur. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan anayasa yerine bir kişinin beklentilerine yanıt veren bir anayasa değişikliği, Yüksek Seçim Kurulu'nun yasa dışı kararıyla yürürlüğe konulmuştur. Bu bir “mühürsüz seçimdir.” Türkiye gayri meşru bir anayasayla yönetilemez, yönetilmemelidir.

8. EĞİTİMDE LAİKLİK İKESİNİN AŞINDIRILMASINA SON VERİLMELİ

Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan insan haklarına dayalı, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat esası kamuda göreve başlama ve yükselmede esas alınmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmeli ve toplumsal adaletsizliği yeniden üreten eğitim politikaları değiştirilmelidir.

9. KADIN HAKLARI TOMLUMSAN HAYATIN HER ALANINDA UYGULANMALI

Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın bir adaletsiz düzen devam etmektedir. İşsizlik, yoksulluk,insanca yaşam ücretinden yoksunluk, örgütsüzlük, ayrımcılık, yaygın şiddet, terör gibi çok geniş bir yelpazede yaşanan toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal barışımızı bozan tüm antidemokratik uygulamalara, eşit yurttaşlık temelinde son verilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerinden biri olan kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmeli, kadınların özgürlük alanları korunmalı, kadın hakları toplumsal hayatın her alanına uygulanmalıdır.

10. BARIŞÇIL BİR DIŞ POLİTİKAYA DÖNÜŞ YAPILMALIDIR

Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemizin içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısır döngü yaratmıştır. Adalet sadece iç politikaya ve toplumsal yaşama değil, uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır. Türkiye, coğrafyasındaki tüm halklara, tüm kimliklere kardeşçe, adilane yaklaşan, barışçıl ve uluslararası hukuka saygılı bir dış politikaya dönüş yapmalıdır. Türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine çevirmelidir. 

Genel Başkanımız Kemal KILIÇDAROĞLU’nun Adalet Buluşmasında yaptığı tarihi konuşmasının ışığında, mücadelemiz bitmedi, ülkemizde özgürlüklere, adalete, barışa ve demokrasiye vurulan zincirleri kırana kadar asla yorulmadan, yıkılmadan, daha güçlü ve daha kararlı olarak devam edecek.

Ayrımcılığa asla imkân tanımadan biz Türkiye’yiz, biz aynı toprakların insanlarıyız, biz hep birlikte güzeliz. 80 milyon vatandaşımız için Hak, Hukuk ve Adalet diyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Adalet yürüyüşüne ve Maltepe mitingine, hiçbir baskı ve zorlama olmadan sadece kendi iradeleri ile katılım sağlayan, alanlara sığmayan tüm yurttaşlarımıza, tüm Silivri’li hemşerilerimize teşekkür ederim.

Kaynak: Editör: ABRAHAM YUCAL
Etiketler: Daha, Güçlü, ve, Daha, Kararlı, Devam, Edeceğiz...Gazete, Silivri,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Daha Güçlü ve Daha Kararlı Devam Edeceğiz...Gazete Silivri
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir arasina