301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 14:32
 
HAZIR DEĞİLİZ, ÇOK EKSİĞİZ, DEPREM...ABRAHAM YUCAL
HAZIR DEĞİLİZ, ÇOK EKSİĞİZ, DEPREM...ABRAHAM YUCAL SİLİVRİ GAZETE SİLİVRİ KÖŞE YAZARI ABRAHAM YUCAL www.gazetesilivri.com
Köşe Yazıları Haberi
HAZIR DEĞİLİZ, ÇOK EKSİĞİZ, DEPREM...ABRAHAM YUCAL

Evet sevgili okuyucularım, saygıdeğer Silivrililer...

 

Son günlerde ardı ardına yaşadığımız depremler endişe ve panik içerisinde kalmamzı sağladı.

 

Şimdi yaklaşık 1 haftadır bazı araştırmalar içerisindeyim.

 

Peki nedir bunlar? Kimler iile iletişime geçtim? Neler biliyoruz,  neler bilmiyoruz?

 

Şimdi ilk olarak 1999 yılında gerçekleşen depremin ardından İstanbul depremin en büyüğünü yaşayacak diye rahmetli Prof. Ahmet Mete Işıkara belirtmiş ve 20 yıl içerisinde depremlerin tekrardan olacağını canlı yayında anlatmıştı. 

 

Peki bizler ne yaptık?

Adamı en sexy erkek seçtik, evli mi, bekar mı? Magazinin içerisine soktuk. Adam rahmetli oldu, belki hatırlayanımız bile yoktur. 

 

Şimdi değerli okuyucularım, şunu belirtmek isterim ki Allahtan depremler gündüz gerçekleşti ki, ne kadar eksik olduğumuzu gördük. Kandilli rasathanesinde Profesörlük yapmış ve emekli olmuş bir dostumuz ile yapmış olduğum görüşmede kendisi, Maramara da bulunan fay hattının gerginlik konusunda son raddede olduğundan bahsetmişti. Ayrıca birkaç yıla kadar boyutu 7'nin üzerinde bir deprem olacağını da belirtti. 2 gün sonra 5.8 şiddetinde bir deprem yaşadık. 

 

 

Şimdi soruyorum...????

 

 

Kaymakamlık, Adliye, Belediye, Bankalar, Hastaneler, Okullar, Ana Okulu ve kreşler, Esnaflar, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma gibi kurumların hangisinde DEPREM ÇANTASI  var???

 

Bu kadar devlet ve özel kurumlar da hangi sıklıkla deprem eğitimi ve önlemler hakkında bilgi verildi?

 

 

Silivri'de sağlık personeli hariç kimler neler yapılmasını biliyor?

 

 

HİÇ BOŞUNA DÜŞÜNMEYİN...

 

 

Size bilenleri söyleyeyim mi???

 

 

HİÇ KİMSE!!!

 

 

5.8 lik depremin arından gördük ki herkes panik halinde koşup, apartman veya işhanından çıkıp karşı apartmanın duvarında ağlamaya başladı. Ya da yolda koşarak bir yer aradı amaçsızca. Sonrası mı ne oldu? Koşan ve kaçan 3 kişi kafasına binalardan kopan taş parçaları yüzünden hastaneye kaldırıldı. 

 

 

Hastaneden söz bile etmek istemiyorum. Nedeni ise, Hastane de çalışan (sağlık personeli hariç) personelin bile deprem konusunda eğitim almadığına adım gibi eminim. 

 

 

Zaten hastane dışında gördüğüm yarık ve çatlakların ardından o hastanenin derhal boşaltılıp tadilat altına alınması gerektiğini düşünüyorum. Başhekim beyi ilk defa makamında misafir karşıladığı paylaşımları görmedim. Acil polikliniğinin orada gelip kameraları izledi, bizde onu izledik...

 

 

Geçtiğimiz yıllarda ulusal kanalların da geldiği ve Kumluk Mevkii, Basınkent 2 içerisinde bulunan Deprem Hareket İzleme merkezi diye bir yapı açılışı yapıldı. Poğaçalar yendi, kurabiyeler zıkkımlandı. Ardından içeride 5 kişinin zor sığacağı alan hakkında açıklama yapıldı ve bitti açılış. Sonrası  mı?

 

 

Bakıldı ki deprem olmuyor ilgilenilmediğinden de adım gibi yine eminim. 

 

 

En son geçtiğimiz haftalarda hissedilen 4.6 lık depremin ardından Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ilgilendi sağolsun. Ancak o merkez pek işe yaramıyor ki birkaç gün sonra olacak 5.8 lik depremi bile gözlemleyemedi. Ya da makinalar paslandı, uçları meme yaptı ya da boş bir mekan olmaktan başka birşey değil burası.

 

 

Eksiğiz dostlar eksiğiz...

 

 

İletişim konusunda çok ama çok eksiğiz. Deprem olmuş adam bağırıyor "Belediye Konutlarında bina yıkılmış!" başkası bağırıyor "Belediye siren çalıyor, Tusunami çıkacak!" bir diğeri bağırıyor "üst geçit yıkılmış!" yahu adamlarda haklı, her ay binlerce lira ödediğimiz cep telefonlarımız çalışmıyor, internet deseniz arızalı, ev ve iş telefonlarında hatlar düşmüyor. Ben İtfaiyenin ulaşım sorunundan bir yıkım ya da müdahale edilmesi gereken yer var mı acaba diye sokakları gezdiğine şahit oldum mesela. Emniyet güçleri izinleri iptal etti, herkes panik halinde. Kimse kimseye ulaşamıyor. İnsanlar okullara çocuklarına gitmek istiyor ama trafik felç. Bu trafiğin çözümü de İSPARK denen kurumun Silivri'yi bırakıp gitmesi en kesin çözümdür. 2 sıra arabaları çekip, yolları kapatmaları en büyük sorundur. 

 

 

Gelelim şahsımın düşüncesi olan şu hani benim tabirimce ŞAZiYE TEYZENİN PAVYONU gibi rengarenk ışıklar saçarak, yaklaşık 6-7 aydır Silivri'ye yakın açıklarda gezinen bir Doğalgaz sondaj zımbırtısıdır.  Yakınımız da sıkıntılı bir fay hattı varken sanki ona nispet yapar gibi sondaj yapıp doğalgaz çıkarma çabası, bir de marifetmiş gibi geceleri ALEV PÜSKÜRTMESİ NEDİR ANLAMIYORDUM. Sanki ülkemizde doğalgaz çıksa, doğalgaz birim fiyatı düşecek, daha ucuza hizmet alacağız. BOŞLAF... Yüzde 40 zam, sonra yüzde 10 indirim... Neyse bize doğanın cevabı çok netti...

 

 

Ama DOĞA ANA bize anlattı sevgili Silivrililer. 

 

 

Dedi ki; 

 

Uğraşmayın benimle!

 

Canınızı yakarım, hatta canınızı alırım!!!

 

Allahtan canlar alınmadı çok şükür. 

 

Ama alınmayacağı anlamına da gelmez. 

 

 

Silivri Merkez de ki 19 Mayıs Parkında toplanan Silivrililer orada toplanmayın! 

 

 

Eğer şiddeti büyük bir depremde, çevrede olacak yıkımlardaki toz, duman, kaya parçaları, elektrik hatları ve doğalgaz patlamaları sizin hayatınıza mal olacaktır. Parkın etrafına bakın bakalım? Siz ne göreceksiniz?

 

 

En emin yer ise Cumhuriyet parkıdır. Benden söylemesi. 

 

 

Neresi olduğunu bilmeyen varsa FETÖCÜLERİN YARGILANDIĞI SPOR SALONUNUN BULUNDUĞU YER diye sorsun herkes gösterir...

 

 

Çözüm nedir?

 

 

Çözüm eğitimdir eğitim...

 

 

Silivri deprem konusunda en riskli bölgedir. 

 

 

Deprem konusunda özel ve devlet daireleri acil bilinçlendirilmeli, Kaymakamlık deprem alanlarına olası bir depremde kullanılması için konteynırlar hazırlamalı, bir ekip kurulmalıdır. 

 

 

Ama ricam bu ekibe BIYIKLI dahil edilmesin. Kent konseyinde depremden dahi bahsetmeyen ve projesi dahi olmayan bir konsey başkanımızın olması zaten büyük bir sıkıntıyken, bir de onu bu ekibe lider verirlerse  Allah korusun DEPREMDE KARPUZDAN NASIL LİMONATA yapılır diye reklam yapmaya başlar mazallah...

 

 

Neyse değerli okuyucular, DEPREM ÖLDÜRMEZ, İHMAL ÖLDÜRÜR diye bir laf varya, buna bir ek benden gelsin 

 

 

EĞİTİMSİZLİK DE ÖLDÜRÜR...

Kaynak: Editör: ABRAHAM YUCAL
Etiketler: HAZIR, DEĞİLİZ,, ÇOK, EKSİĞİZ,, DEPREM...ABRAHAM, YUCAL,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir arasina