Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 01:17
 
Uz. Dr. Sibel Duysak, BOTOKS NEDİR?...Gazete Silivri
Silivri Medikal Park Hastanesi Cildiye Doktoru Sibel Duysak artık her hafta, Gazete Silivri'ye Özel açıklamalarda bulunarak merak edilen her türlü soruna cevap vermeye devam ediyor...
Sağlık Haberi
Uz. Dr. Sibel Duysak, BOTOKS NEDİR?...Gazete Silivri

BOTİLİNUM TOKSİN ENJEKSİYONU (BOTOKS) NEDİR?

Botolinum toksini, laboratuvar ortamında Clostridium Botulinum bakterisi tarafından üretilen özel bir nörotoksindir. Sinir ucundan asetilkolin maddesinin salgılanmasını durdurarak, etkili olduğu kasın çalışmasını engeller. Etkisi geçicidir ve 3 ile 6 ay arasında sürer ( etki süresi kullanılan doz ile doğru orantılı, uygulama yapılan kas aktivitesi ile ters orantılıdır ) .

 

Botolinum toksini; şaşılıktan kas spazmları ve baş ağrısına kadar birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kozmetik amaçlı ise mimik kırışıklıklarının oluşmasını önleme amacı ile kullanılmaktadır. Amaç mimikleri oluşturan kas gruplarını geçici felç ederek mimik yaparak oluşan kaz ayağı alın gibi bölgelerdeki çizgileri açmak ve oluşmasını engellemektir.

 

SONUÇTA BİR TOKSİN ENJEKSİYONU SÖZ KONUSU ZARARI VAR MIDIR ?

 

İnsan vücuduna bir zararı yoktur zira etkisi sadece kullanılan kasta sınırlıdır. Doğru bölgelere enjekte edildiği takdirde bir yan etki söz konusu değildir. Yanlış kaslara veya uygun olmayan dozlarda kullanıldığı takdirde göz kapağında düşme, ağız hareketlerinde kısıtlılık gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir bu nedenle işlemin mutlaka hekimler tarafınca yapılması önerilmektedir.

 

HANGİ YAŞLARDAN İTİBAREN YAPILMALIDIR?

 

Botilınum toksin enjeksiyonu sanıldığı gibi ileri yaşlarda yapılması gereken bir uygulama değildir. Minik kırışıklıklarının oluşmaya başladığı erken yaşlardan itibaren uygulanabilir. İlk mimik kırışıklıkları gözlenmeye başlandığı 30’lu yaşlardan itibaren yaptıran kişilerde kırışıklıkların oturması ve derinleşmesi engellenmiş olur. Mimiklerini aşırı kullanan ve kuru deriye sahip kişilerde daha erken yaşlarda da kırışıklıklar başlayabilir. Kırışıklıklar derinleştikten sonra yapılan ileri yaştaki uygulamarda alın ortası ve alın üzerindeki yatay çizgiler derinleştiği için tek başına botoks uygulaması ile kırışıklar açılmayabilir. Bu gibi derin kırışıklıklarda önce botoks uygulaması sonrasında kalan çizgilere dolgu uygulaması yapılmaktadır.

 

Kaynak: Editör: ABRAHAM YUCAL
Etiketler: Uz., Dr., Sibel, Duysak,, BOTOKS, NEDİR?...Gazete, Silivri,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir arasina