301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 19:57
 
Uz. Dr. Sibel Duysak, SELÜLİT Nedir? Gazete Silivri
Silivri Medikal Park Hastanesi Cildiye Doktoru Sibel Duysak artık her hafta, Gazete Silivri'ye Özel açıklamalarda bulunarak merak edilen her türlü soruna cevap vermeye devam ediyor...
Sağlık Haberi
Uz. Dr. Sibel Duysak, SELÜLİT Nedir? Gazete Silivri

 

Selülit özellikle kadınlarda görülen ve adiposit adı verilen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla oluşan bir fenomendir. Kan ve lenfatik dolaşımı etkilenen bölgede zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere ve portokal kabuğu görünümüne neden olur.

 

SELULİT NASIL OLUŞUR ?

 

Selülit oluşumu dolaşım bozukluğu ile başlar. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemini oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken, diğer taraftan bağ dokusunun yapısının bozularak, sertleşmesine yol açar.

 

Bunun sonucu elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüller oluşur. Bu nodüller deri yüzyinde portakal kabuğu görüntüsünün oluşmasına neden olur.

 

SELÜLİT OLUŞUMUNUN SEBEPLERİ NELERDİR?

 

-Kadın cildinin doğal yapısı: On kadından dokuzunda bu problem vardır.

-Hormonal nedenler: Kadınlarda yumurtalıklardan salgılanan ve dokularda su tutma özelliğiyle selülit oluşumuna zemin hazırlayan folikülin(FSH) hormonunun aşırı artışı.

-Genetik: Anne selülitli ise çocuğunda da selülit görülebilir.

-Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği): Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Damar yollarında oluşan selülit damarları sarar, sıkar ve kan dolaşımını daha da zorlaştırır. Bunun sonucu varisler oluşur. Bu da, selülit, varis, daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

-Kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu, hızlı ve stresli yaşamın yarattığı gerginlik, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler... Korse, dar elbiseler, kalp yetersizliklerine bağlı dolaşım yetersizlikleri...

-Çoğunlukla ergenlik, gebelik, menapoz gibi kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler yatkınlığı arttırır.

- Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme.

- Vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi.

- Hareketsiz bir yaşam.

SELÜLİT HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR?

 

Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklar en sık görülen bölgelerdir.

 

SELÜLİTTEN NASIL KORUNULUR?

 

Selulit Tedavisinde düşük kalorili besinlerle beslenmek ve aşırı kilo almamak esastır. Aşırı kilo selülite çok daha uygun zemin hazırlar. Mutlaka spor yapılmalıdır örneğin; bisiklet, yüzme, jimnastik .

 

Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.

 

SELÜLİT REJİMLE GEÇER Mİ?

 

Selülit sadece zayıflama ile gerilemez tüm zayıflama rejimlerine karşı dirençlidir. Özel bir tedavi gerektirir, kendi kendine geçmez.

 

Gelecek hafta selülit tedavi yöntemlerine değineceğiz...

Kaynak: Editör: ABRAHAM YUCAL
Etiketler: Uz., Dr., Sibel, Duysak,, SELÜLİT, Nedir?, Gazete, Silivri,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir arasina